Fibromiyalji İyi Gelen Bitkiler
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Comment dessiner un papillon FACILEMENT etape par etape pour ENFANTS 7

Cancel

Fibromiyalji İyi Gelen Bitkiler

Fibromiyalji İyi Gelen Bitkiler

Fibromiyalji, kaslarda ve eklemlerde yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkan ve dinlenme neticesinde kolay kolay geçmeyen ağrı halidir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak fibromiyaljinin olumsuz etkilerini bertaraf etmek için bazı faydalı ve sağlıklı yiyecekler tüketilebilmektedir. Bu yiyecekler fibromiyalji neticesinde ortaya çıkan şiddetli ağrı ve sertliklerin büyük ölçüde önüne geçebilmektedir. Bu nedenle tüketilen gıdalara ve beslenme şekillerine dikkat etmekte büyük fayda bulunmaktadır. Ancak özellikle belirtilmelidir ki hiçbir gıdanın tüketiminde aşırıya kaçmamalı ve bir doktora danışılmadan önce hareket edilmemelidir.

Fibromiyaljiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Epsom Tuzu / İngiliz Tuzu

Epsom tuzu yani İngiliz tuzu bir çeşit magnezyum sülfattır. Bilindiği üzere fibromiyaljinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de vücuttaki magnezyum eksikliğidir. Bu nedenle fibromiyalji tedavisi konusunda epsom tuzu oldukça etkili olmaktadır. Fakat epsom tuzunun direkt olarak tüketilmesi değildir gerekli olan. Özellikle içerisinde epson tuzu olan bir banyoya girilerek insan vücudunun magnezyum alması sağlanabilmektedir. Bu şekilde yapışmış bir rahatlatıcı banyo ile hem ağrılar azaltılabilmekte hem de rahatlama kolayca sağlanabilmektedir. Tavsiye edilen uygulama şekli ise banyo suyunun içine yaklaşık iki fincan kadar epsom tuzu yani İngiliz tuzu ilave edilerek yaklaşık yirmi dakika boyunca bu suda beklemektir. Uzmanlar ağrıların hafiflemesi için bu uygulamanın haftada yaklaşık üç kez tekrar edilmesini önermektedirler.

2- Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 yağ asitleri de fibromiyaljiye iyi gelen besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Bu yüzden omega 3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaların tüketilmesinde fayda vardır. Omega 3 yağ asitleri doymamış yağlardan oldukları için iltihap ve çeşitli nöropatik ağrıların azalmasına yardım etmektedirler. Bununla birlikte omage 3 bakımından zengin yiyecekler eklem ağrılarının ve eklemlerde meydana gelen sertleşmenin engellenmesine de katkı sağlamaktadırlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu omega 3 yağ asitlerini alabilmek için tüketilmesi gereken gıdaların başında balık yağı bulunmaktadır. Bunun dışında yine balık ile ilişkili olarak ringa balığı, somon, ton balığı, sardalye ve hamsi de haftada iki kez tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Omega 3 yağ asitleri bol bulunan diğer yiyecekler ise, keten tohumu, soya yağı, kanola yağı ve cevizdir. Bu gıdaların da düzenli şekilde ve yeterli olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ancak özellikle balık yağı başka olmak üzere tüm bu gıdaları tüketmeden önce bir doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü her gıda her insanda farklı şekilde etkiler gösterebilmektedir. Yani faydalı olduğunu düşündüğünüz bir yiyecek vücudunuzda başka zararlar ortaya çıkartabilmektedir. Bu açıdan temkinli olmak çok önemlidir.

3- Elma Sirkesi

Doğal olması kaydı ile elma sirkesi de fibromiyaljiye iyi gelen yiyecekler arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Çünkü elma sirkesi vücuttaki pH dengesini düzenlemeye katkıda bulunmaktadır. Yine benzer şekilde stresin azaltılmasında ve sirkülasyonun sağlanmasında da büyük bir önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte başta fibromiyaljinin vücutta bıraktığı olumsuz etkiler olmak üzere, şişlik, eklem ağrıları, mide ve bağırsak sorunları, sürekli ve kronik yorgunluk, bağ ağrısı ve iltihap benzeri hususlarda da büyük iyileştiriciliği bulunmaktadır elma sirkesinin. Genellikle şifalı olması açısından elma sirkesinin en yaygın tüketim biçimi bir bardak suyun içerisine birkaç kaşık damlatılarak ve hatta eğer dilenirse içine bal da ilave edilerek içilmesidir. Bu karışımın belirli bir süre boyunca günde iki defa tüketilmesi önerilmektedir.

4- Zerdeçal

Neredeyse tüm hastalıkların doğal şifa kaynağı olan zerdeçal, fibromiyalji konusunda da elbette etkili olmaktadır. Çünkü zerdeçalın içerisinde bol miktarda iltihap giderici özellik bulunmaktadır. Bu da fibromiyalji ve çeşitli romatizma hastalıklarının iyileşme sürecine olumlu bir katkı sağlamaktadır. Yine zerdeçalın içerisinde kukumin ismindeki bir bileşik vardır. Bu kukumin maddesi fibromiyaljiye neticesinde ortaya çıkan ağrıların azaltılmasına ve meydana gelen sertliklerin yumuşatılabilmesine destek olmaktadır. Zerdeçalın tavsiye edilen tüketim şekli ise bir miktar sütün içine bir miktar zerdeçal ilave edildikten sonra kaynatılarak günde bir kez tüketilmesidir. Benzer şekilde zerdeçalın yemeklerde düzenli olarak….

Kanalımıza ABONE OLUN 🌹 https://goo.gl/yDnyXI 🌹
Web Sitemizi Ziyaret Edin 🔸 https://goo.gl/kBbPK4 🔸
Facebook Sayfamızı Beğenin 💕 https://goo.gl/ppqIPP